Kinesiotaping

Kinesiotaping

kinesiotaping_1170x448

Kinesiotaping to przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne (stosowana rozciągliwość taśmy drażni zakończenia nerwowe na skórze). Aplikacje pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, a także zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne, korygują niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikro-krążenie.

Plaster przyklejony we właściwy sposób, najczęściej w pozycji, w której skóra i powięź jest napięta, tworzy pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikro-krążenie krwi, jak i limfy oraz aktywuje procesy samoleczenia.

W kinesiotapingu wykorzystuje się aplikacje: mięśniową, korekcyjną, limfatyczną, powięziową, więzadłową i funkcjonalną.

Wpływ kinesiotapingu na funkcje mięśni objawia się:

  • poprawą ich funkcjonowania, szczególnie mięśni nadmiernie rozciągniętych,
  • zmniejszeniem wzmożonego napięcia i redukcją zmęczenia oraz bólu,
  • zwiększeniem zakresu ruchu w stawach objętych aplikacją,
  • normalizacją napięcia powięziowego.

W terapii układu limfatycznego zastosowanie aplikacji pozwala na usprawnienie krążenia krwi i chłonki, zmniejsza zastoje tkankowe i istniejący stan zapalny.

Parametry plastra Kinesio zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry, w zakresie grubości, ciężaru właściwego i rozciągliwości. Jest on wodoodporny i przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną. Zastosowana terapia pozwala oddziaływać na pacjenta nie tylko w czasie wizyty ale przez 24 godziny na dobę. Aplikacja utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni.