Nordic Walking

Nordic Walking

Nordic Walking w Koszalinie – Marsz z kijami po zdrowie.

Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje przede wszystkim górną połowę naszego tułowia podczas energicznego spaceru.

Nordic Walking to łatwa w nauce i powszechnie dostępna forma aktywności, poprawiająca kondycję fizyczną, angażująca 90% mięśni naszego ciała. To bezpieczny sposób na rekreację ruchową, odpowiednią dla wszystkich, w każdym wieku, bez względu na wagę i dotychczasowy poziom sprawności fizycznej. Podstawową zaletą uprawiania marszu z kijkami jest odciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa (każde wbicie odciąża około 5 kg), a także pomoc w utrzymaniu równowagi i stabilności podczas chodu. Kijki utrzymują optymalny środek ciężkości, a tym samym zapobiegają problemom kończyn dolnych i ułatwiają rehabilitację.

Nordic Walking w zależności od prędkości marszu powoduje spalanie około 400 kalorii na godzinę, w porównaniu z 280 kaloriami przy zwykłym chodzie.

Nordic Walking to aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w każdych warunkach pogodowych, niewymagająca znacznych nakładów finansowych, pozwalająca na grupowe i indywidualne treningi, w szczególności dla:

 • osób z nadwagą,
 • osób potrzebujących motywacji by zwiększyć swoją aktywność ruchową,
 • pacjentów kardiologicznych,
 • pacjentów ortopedycznych po przebytych operacjach, kontuzjach, którzy nie mogą nadmiernie obciążać stawów,
 • pacjentów neologicznych mających problemy z utrzymaniem równowagi.

Gabinet Rehabilitacji Aktywnej – terapeuta Katarzyna Korban – Wicher – prowadzi od 2007 r. aktywne szkolenia z Nordic Walking będąc certyfikowanym instruktorem International Nordic Walking Association (INWA) – INWA Instruktor.

Plan treningowy

 1. Rozgrzewka 5 – 10 minut, celem przygotowania organizmu do wykonania pracy treningowej oraz zapobiegania kontuzjom, przy wykorzystaniu dynamicznych ćwiczeń z kijkami, jako przyborami gimnastycznymi.
 2. Trening 30 – 40 minut, w trakcie którego podczas marszu wykonywane są ćwiczenia poszczególnych grup mięśniowych: kończyn górnych, barków, mięśniach ud, łydek i pośladków.
 3. Ćwiczenia uspokajające i rozciągające z wykorzystaniem kijków, celem wyciszenia organizmu, zredukowania napięcia mięśniowego oraz poprawy ruchomości w stawach.

Rola instruktora

 • indywidualny dobór kijków dla osoby trenującej, w zależności od wagi, wzrostu, proporcji kończyn, poziomu sprawności fizycznej, umiejętności technicznych oraz długofalowych celów treningowych,
 • nauczenie techniki Nordic Walking w sposób odpowiedzialny i profesjonalny,
 • przekazanie wiedzy praktycznej oraz teoretycznej,
 • informowanie o zaletach marszu z kijami.

Gabinet Rehabilitacji Aktywnej zaprasza wszystkich pragnących spróbować swojej przygody z kijami na profesjonalne zajęcia szkoleniowe z certyfikowanym instruktorem. Na poznanie podstaw Nordic Walking wystarczą 3 do 5 godzin zajęć szkoleniowych, w trakcie których używane będą profesjonalne kije, a tym samym rozpoczynający treningi nie muszą posiadać własnych kijów, a jedynie chęć urozmaicenia swojej aktywności fizycznej. Dopiero po szkoleniu określone zostaną właściwe kije do treningów, w związku z czym nie należy kupować samodzielnie sprzętu do Nordic Walking. Zajęcia szkoleniowe są prowadzone w miejscu i czasie ustalonym z osobami zainteresowanymi.